Ağız ve diş sağlığı, beden sağlığına göre daha az önemsenen ve herhangi ciddi bir ağrının oluşması sonucu diş hekimine başvurulan bir durumdur. Ancak rutin bir ağız ve diş bakımı benimsenmemesi, oluşabilecek diş eti iltihaplarının ve diş çürüklerinin ilerlemesi ile ve sonrasında da diş kayıpları ile sonuçlanmaktadır. Aydın diş doktoru, diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçebilmek ve geri döndürülemeyen problemler yaşamamak için uzman bir diş hekimine, diş kontrollerine gitmek gerektiğinin oldukça önemli olduğunu belirtmektedir. Özellikle kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, kanser hastalığı olan kişilerde, ağız ve diş problemlerinin gelişmesi çok ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aydın diş doktoru, herhangi bir kanama, diş etlerinde şişme, soğuk ve sıcak gıdalara karşı geçmeyen hassasiyet, çiğneme ve konuşma esnasında ağrı veya sızlama gibi durumların gelişmesi halinde mutlaka uzman bir diş hekimine görünmesinde fayda olduğunu belirtmektedir. Bunun yanında alışkanlık haline getirilmiş bir ağız bakımı ile de oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir. Diş bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması,
  • Diş ipi kullanımına özen gösterilmesi,
  • Zaman zaman gargara kullanımı,
  • Şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması,
  • Asitli içeceklerden uzak durulması,
  • Devam eden diş tedavileri söz konusu ise bunların aksatılmaması, şeklinde sıralanabilir.

Aydın diş doktoru, ağız ve diş problemlerine yönelik en etkili tedavi yöntemlerinin seçimi ve uygulanması konusunda en iyi hizmeti vermeyi hedeflemektedir.