Aydın Ağız – Diş – Çene Yaralanmaları

Ağız-Diş-Çene Yaralanmaları

Aydın Ağız-Diş-Çene Yaralanmaları konusunda aldığı acil önlemler ve ön tedavilerle, gelecekte karşılaşılabilecek büyük sorunları önlemektedir. Ağız, diş ve çene yaralanmaları pek çok şekilde kendini göstermektedir;

  • Parçası kopmuş dişler
  • Çatlak veya kırık dişler
  • Yerinden oynamış veya fırlamış dişler
  • Ağız içindeki yaralar, aftlar
  • Çene yaralanmaları veya kırıkları
  • Diş eti yaraları

Tüm bu yaralanmalar; yumuşak doku ve sert doku yaralanmaları şeklinde kendini gösterebilmektedir. Çoğu için  acil müdahale yapılması gerekmektedir. Geç kalınması telafisi olmayan  pek çok travmanın veya semptomun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür yaralanmalarda hiç vakit kaybetmeden diş hekiminin tanı ve tedavisine başvurulmalıdır.

Tedavi Şekilleri Nelerdir?

Aydın ağız-diş-çene yaralanmaları servisi  bu konuda uzmanlaşmış diş hekimlerin ellerine emanet edilmiştir. Bazen cerrahi müdahale gerektiren vakalarda ortak çalışma yapılması gerekmektedir. Tüm tanı ve tedavi süreci kısa zamanda ve gerekli müdahalelerle gerçekleştirilmektedir. Örneğin yerinden fırlamış bir dişe çok kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Kaybedilen zaman kök hücrelerinin ölmesine neden olmaktadır. Dişin yerine montesi yani reimplantasyon, en fazla yarım saat içinde gerçekleştirilmelidir. Dişin yapısına bağlı olarak iki saate kadar başarılı olma şansı vardır. Bu nedenle bu tür yaralanmalarda hiç vakit geçirmeksizin diş hekimine başvurulması diş kayıplarının önlenmesi açısından çok önemlidir. Acil müdahaleler hayat kurtardığı gibi, kalıcı hasarları da önlemektedir. Bu  nedenle bu tür kazalar oluştuğunda acilen Aydın ağız-diş-çene yaralanmaları bölümüne baş vurmalısınız. Uzmanlarımız size yardım etmeye hazırdır.