Yetişkinlerde Ortodonti

Yetişkinlerde Ortodonti

İnsan ilişkilerinde güzel bir gülüşün önemi yadsınamaz bir gerçektir. Aydın yetişkinlerde ortodonti merkezimizde birçok yetişkin birey, görünümlerini ve sağlıklarını iyileştirmek için ortodontik tedavi talep etmektedir. Çocukluk döneminde dudaklarınızı ısırmak veya baş parmağınızı emmek gibi uzun süreli alışkanlıklar, ön dişlerin yanlış hizalanmasına neden olabilir. Ayrıca yaşlandıkça, dişlerimizi kaybettiğimizde, dişlerimiz yıprandığında ya da diş eti problemleri geliştiğinde dişlerimizin pozisyon değiştirmesi son derece doğaldır.

Bir yetişkinin çarpık dişlere veya kötü bir ısırığa sahip olmasının ve ortodontik tedaviyi seçmesinin birçok nedeni vardır. Bazen bu, çocukken ortodontik tedavi görmüş ve diş koruyucularını talimatlara uygun şekilde takmamış kişilerin bir yetişkin olarak daha fazla ortodontik tedavi gerektirebileceği anlamına gelir. Artık günümüzde diş hekimliğinin gelişmeleri sayesinde ortodontik tedavinin gerekliliği ve önemi iyi bilinmektedir. Son zamanlarda ortodontik hastaların % 25’i yetişkindir.

Yetişkinlerde Kullanılan Yöntemler

Aydın yetişkinlerde ortodonti, yetişkinlerin ortodontik tedavilerle ilgili endişelerini ortadan kaldıracak teknikler uygulamaktadır. Ortodontik tedavi, tıpkı çocuklar ve gençler için olduğu gibi, çarpık dişleri veya düzensiz ısırıkları olan çoğu yetişkin için bir seçenektir. Yetişkinlerde ortodonti, diş tellerinin kötü görünmesi ve çocukluk çağından sonra tedavinin verimsizliği yönündedir. Örneğin; bazı insanlar, sosyal yaşamlarını etkileyebileceğini düşünerek diş teli takmanın istenmeyen etkileri olabileceğinden endişe duyuyor. Aydın yetişkinlerde ortodonti ile estetik diş telleri ve braketler kullanılmakta ve neredeyse görünmez tedaviler yapılabilmektedir. Bu tedaviler ile estetik sorunlar tamamen ortadan kalkmaktadır.