Kapaklı Braketler ile Ortodonti

Kapaklı Braketler İle Ortodonti

Kapaklı braketler ile ortodonti yöntemi, klasik ortodonti yöntemlerine göre daha konforlu olması ve tedavinin daha kısa sürede bitmesi açısından oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Kapaklı braketlerde farklı sistemler kullanılabilmektedir. Bu sistemlerin hepsinde tercihe göre beyaz ve metal renkler mevcuttur. Seramik ve polikarbonat şeklinde üretimi gerçekleştirilen beyaz renkteki braketler, diğerlerine oranla çok daha estetik bir görünüm sağlamaktadır. Özellikle, metal diş tellerinin görüntüsünden çekinen yetişkin hastalar için bu tarz yöntemler önerilmektedir.

Kapaklı braketler ile ortodonti lastik ligatür kullanımını ortadan kaldırarak hem estetik bir görüntü sağlamakta hem de ağız ve diş hijyenini kolaylaştırmaktadır.

Kapaklı Braketlerin Uygulanması ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tellerin braketlere yerleştirilmesi işlemini kolaylaştırmak için kendinden bağlı şekilde üretilmiş olan kapaklı braketler, merkezimizde yer alan uzman ortodontistimiz tarafından gerçekleştirilen ilk muayenenin ardından uygulanmaktadır. Kullanımı ve alışması kolaydır. Klasik tel tedavisindeki gibi sert, yapışkan ve asitli gıdaların tüketiminden uzak durulması tedavide aksaklıklar yaşanmaması için önemlidir. Kapaklı braketler ile ortodonti uygulanması işleminden sonra ağız ve diş bakımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Hijyenin aksatılması durumunda braketler ve dişler üzerinde oluşan plaklar ve diş taşları tedavi sürecinin uzamasına sebep olur.