Estetik Braketler ile Ortodonti

Estetik Braketler İle Ortodonti

Diş ve kafa bölgesi iskelet sistemi ile ilgilenen ve diş hekimliğinin uzmanlık alanlarından biri olan ortodonti, farklı rahatsızlıkların tedavisini ele almaktadır. Diş teli uygulamalarına alternatif olarak kullanılan birçok yöntemden biri olan estetik braketler ile ortodonti yöntemi, diş teli görünümünü ortadan kaldırması ve daha az belirgin olması dolayısı ile hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Dişlere yerleştirilen porselen görünümlü braketler, diş ile aynı renktedir ve dişlerin hizalanmasını sağlamak için ortasından geçen tel de estetik görünümlü olduğu için neredeyse fark edilmez.

Estetik braketler ile ortodonti yöntemi, kullanımı ve estetik görünümü açısından oldukça konforludur. Uygulanması oldukça kolaydır. Bazı durumlarda teflon ile kaplanan teller de bu uygulamada estetik görüntü oluşturur. Kullanılan braketler rutin temizliği yapıldığı takdirde  herhangi bir renk değişimi geçirmezler ve kapaklı ve kapaksız şekilde üretilmektedirler.  Tüm ortodonti tedavilerinde olduğu gibi sert ve yapışkan gıdaların tüketilmemesi, asitli içeceklerin içilmemesi gibi genel kurallara uyulduğu müddetçe herhangi bir özel koruma yöntemine gerek yoktur.

Estetik Braketlerin Uygulanma Şekli

Özellikle yetişkin hastaların diş hizalama yöntemleri için daha sık tercih ettikleri estetik braketler ile ortodonti yöntemi, merkezimizde deneyimli ortodonti uzmanı tarafından gerçekleştirilen ilk muayeneden sonra belirlenmektedir.