Günümüzde, dişlerin hizalamasının düzeltilmesi için diş tellerine yerine, şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Şeffaf plaklar ile ortodonti oldukça rahat ve uygulaması kolay bir yöntemdir ve hem ortodontistler hem de diş hekimleri tarafından, diş çarpıklıklarının düzeltilmesi için sık kullanılır. Şeffaf plaklar başkası tarafından fark edilemez ve diş teli görüntüsünden rahatsızlık duyan kişiler için aranan yöntemdir.  Ağrısız ve acısız uygulaması ile diş bozukluklarının tedavisi için oldukça konforlu bir uygulamadır.

Bu yöntemin avantajlarından bir diğeri de, diş telleri tedavi boyunca dişlerde kalmak zorunda olmasına rağmen şeffaf plakları kişinin kolaylık ile çıkarabilmesidir. Plakların 22 saat boyunca dişlerde kalması yeterli olacaktır. Ayrıca şeffaf plaklar ile ortodonti uygulamalarında, tedavinin bitiminde dişlerinizin nasıl görüneceği, bilgisayar simülasyon sistemleri ile tedavinin başında incelenebilir.

Şeffaf Plakların Uygulanma İşlemi

Şeffaf plak uygulaması yöntemi diş tedaviniz için uygun ise, diş hekiminiz tarafından yapılan muayenede, diş ölçüleriniz alınır. Laboratuvar ortamında, alınan bu diş ölçülerine göre plaklar hazırlanır. Tamamen kişiye özel yapılan bu plaklar, diş hekimi tarafından hastanın dişlerine yerleştirilir. Bu işlem esnasında herhangi bir ağrı, sızı veya acı hissedilmez. Şeffaf plakların günde en az 22 saat dişlerde kalması etkili sonuç almak için fayda sağlayacaktır. Şeffaf plaklar ile ortodonti yöntemi uygulamalarında, tedavinin süresi dişlerdeki çarpıklık ve diğer yapısal bozuklukların durumuna göre 3 ila 5 ay arasında değişebilmektedir.