Metal braketler ile ortodonti tedavisi,  aşırı çarpıklık tedavisinde şeffaf braketler veya Invisalign gibi diğer seçeneklere göre daha etkili ve daha ucuzdur. Ortodontistinize dişleri bir seferde küçük artışlarla hareket ettirmek için ihtiyaç duyduğu kontrolü verirler. Geleneksel diş tellerinin en büyük dezavantajı metal ağız görünümüne sahip olmasıdır. Görünüşünün bilincinde olanlar için Invisalign gibi daha az göze çarpan ortodonti daha iyi bir seçim gibi görünse de günümüz diş tellerini, hem braketler hem de lastikler için bir dizi renk seçeneği ile geçmiş yıllara göre görsel olarak daha tercih edilebilir kılmaktadır. Bu tür diş tellerini takmak aynı zamanda hizalama  konusunda oldukça başarılı olduğundan endişe etmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Diş Tellerinizin Bakımı

Siz ve diş hekiminiz, ortodontik ihtiyaçlarınız için metal braketler ile ortodonti  seçimini yaptıysanız , akılda tutulması gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Diş tellerine uygun olmayan gıdalardan kaçının. Karamel veya diğer yumuşak şekerler gibi çiğneme gerektiren yiyeceklerden ve diş tellerine zarar verebilecek çok sert veya gevrek yiyeceklerden kaçının. Bazı meyve ve sebzeler diş tellerinize sıkışabilir bu sebeple küçük parçalar halinde kesilmelidir. Doktorunuz, diş tellerinizi iyi durumda tutmak ve çürük riskinizi azaltmak için büyük olasılıkla size yiyeceklerin bir listesini verecektir.
  • Uygun şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın. Düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş tellerinizin güzel görünmesini sağlar ve dişlerinizde leke kalmasını önlemenize yardımcı olur.
  • Diş tellerinizi oldukça uzun bir süre takacaksınız, bu nedenle ortodontistinizin talimatlarına uymanız ve onlara uygun şekilde bakmanız önemlidir.

Metal braketler ile ortodonti tedavisinde diş telleri rahatsızlık verici görünse de, tedavi bittikten sonra yeni gülüşünüz ihtiyacınız olan tek ödül olacaktır.