Diş teli tedavisi veya ortodonti tedavi, dişlerin çeneyle uyumlu hale getirilerek düzeltilmesi işlemidir. Diş teli tedavisi sürecinde gülüş tasarımı uygulanmakta ve dişlerin çene ile uyumlu şekilde yerleşmesi sağlanmaktadır. Ortodonti tedavilerinde metal teller veya estetik braketler kullanılabilir. Estetik braketler ile ortodonti veya porselen braketlerle ortodonti adı verilen süreçte de porselen diş telleri kullanılır.

Estetik Braketler ile Ortodonti Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Estetik braketlerle ortodonti sisteminin özellikle görsel olarak çeşitli avantajları vardır. Uygulanan porselen diş telleri, diş renginde olduğundan metal tellere kıyasla daha az görünür ve bakıldığında fark edilmesi daha zordur. Bu nedenle dudak ve çene yapısı açık olan ve dişleri konuştuğunda veya gülümsediğinde daha çok görünen kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Diş teli tedavisine estetik kaygıları nedeniyle sıcak bakmayan kişiler de porselen diş tellerini tercih etmektedir. Porselen diş tellerinin kullanımının yaygınlaşması sayesinde diş teli tedavisine başlayan kişilerin sayısında önemli bir artış olmuştur.

Estetik Braketler ile Ortodonti Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Estetik braketler ile ortodonti tedavisi metal tellere göre daha uzun sürede sonuç verir. Bu nedenle metal tellere göre daha dezavantajlı olarak görülür. Porselen diş tellerinde sonuçlar, metal tellere kıyasla birkaç ay daha geç görülmeye başlanır. Ancak bu durum, porselen diş tellerinin görsel avantajları göz önünde bulundurulduğunda pek çok kişi için göz ardı edilebilir bir dezavantaj olarak değerlendirilmektedir.