Diş hekimliğinin bir uzmanlık alanı olan ortodonti, dişlerdeki şekil bozuklukları ve hizalamalar ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Aydın Ortodonti merkezinde yer alan uzman ortodontistler, bu şekil bozuklarının giderilmesine yönelik gerekli tanı ve tedavileri gerçekleştirmektedirler. Ortodonti tedavileri bilinenin aksine yalnızca estetik görünüm için değil, ileride gelişebilecek problemlerin önüne geçebilmek adına da oldukça önemlidir.

Uzun zaman parmak emme, emzik kullanımı ve devam eden tırnak yeme alışkanlıkları dişlerde ve çenelerde çeşitli şekil bozukluklarına sebep olabilir. Alt çenenin önde veya geride olması durumlarında hastanın yaşı baz alınarak eğer ki gelişim dönemindeki bir hasta ise ortodonti yöntemleri ile tedavi mümkün olabilmektedir. Eğer hasta yetişkin ise ortodonti ve cerrahi yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Ortodonti Tedavileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aydın Ortodonti merkezinde görevli uzman diş hekimleri, erken yaşta teşhisi konmuş ortodontik rahatsızlıkların mutlaka erken dönemde tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu gibi problemlerin ilerlemesi durumunda, konuşma, çiğneme ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. İlerleyen dönemde de tedavi süreci hem uzamakta hem de zorlaşmaktadır. Neredeyse tüm diş tedavilerinde olduğu gibi ortodonti tedavilerinde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Uzman diş hekiminin talimatlarına uymak.
  • Tedavinin gidişatını aksatmamak.
  • Tedavi süreci boyunca sert, yapışkan veya asitli gıdalar tüketmemek.
  • Diş ve ağız bakımına özen göstermek.

Aydın Ortodonti merkezi uzman diş hekimleri, ortodonti tedavisinin tamamlanmasından sonra hastaların bir müddet daha izlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Tedavilerin geriye dönmesi ve dişlerde yeniden oluşabilecek bozulmaların önelenebilmesi için ana tedavinin bitiminden sonra pekiştirici tedaviler de uygulanmaktadır.